WYMIANA TACHOGRAFÓW – PAKIET MOBILNOŚCI

Uchwalone w tzw. pakiecie mobilności przepisy dotyczące obowiązkowej wymiany tachografów tzw. pierwszej generacji, na tachografy drugiej generacji (G2V2) w pojazdach, którymi wykonywane są przewozy międzynarodowe weszły w życie 21 sierpnia 2023 r.

WYMIANA TACHOGRAFÓW – TERMINY

  • PIERWSZY ETAP (do 31.12.2024 r.) - obowiązkowa wymiana tachografów analogowych i cyfrowych wyprodukowanych przed 06.09.2019 r. (tzw. tachografy pierwszej generacji, G1) w pojazdach, którymi wykonywane są przewozy międzynarodowe po terytorium UE.
  • DRUGI ETAP (do 19.08.2025 r.) -obowiązkowa wymiana tachografów inteligentnych pierwszej generacji (wyprodukowanych od 06.09.2019 r. do 21.08.2023 r i aktualnie) na tachografy inteligentne, czyli tachografy drugiej generacji w pojazdach, którymi wykonywane są przewozy międzynarodowe po terytorium UE.
  • TRZECI ETAP (do 01.06.2026 r.) – obowiązkowy montaż tachografów inteligentnych drugiej generacji w pojazdach o DMC od 2,5 t w pojazdach, którymi wykonywane są przewozy międzynarodowe po terytorium UE.

WYMIANA TACHOGRAFÓW- OBOWIĄZEK PRZEWOŹNIKA

Obowiązek wymiany tachografów dotyczy pojazdów wykorzystywanych w transporcie międzynarodowym na terenie UE.

Wymiana tachografów nie dotyczy przewozów wyłącznie krajowych oraz międzynarodowych bez przekraczania granic innych państw członkowskich (np. Polska/Ukraina). W tego rodzaju przewozach nadal będzie można stosować starsze rodzaje tachografów.

Inteligentny tachograf drugiej generacji (G2V2) musi posiadać:

· każdy pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub przystosowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą, który został zarejestrowany po raz pierwszy po 21 sierpnia 2023 r..

· pojazd wykorzystywany w transporcie międzynarodowym, który został wyposażony w tachograf analogowy lub tachograf cyfrowy pierwszej generacji, zarejestrowany przed 21 sierpnia 2023 r.

Każdy przewoźnik, który po 01.01.2025 r. będzie chciał wykonywać przewozy międzynarodowe pojazdami o masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub pojazdami przystosowanych do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą, musi wyposażyć je w inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2). Wykonywanie przewozów pojazdami niespełniającymi wyżej wymienionych wymogów grozi nałożeniem dotkliwych kar.

WYMIANA TACHOGRAFÓW – KARY

Jeśli tachograf nie zostanie wymieniony w odpowiednim terminie pojazd nie będzie mógł wykonywać transportu międzynarodowego na terenie UE. Konieczność wyjazdu za granicę po 01.01.2025 r. ze starym tachografem to ryzyko naprawdę wysokich kar- w Polsce to odpowiednio: 10 000 zł dla przedsiębiorcy i 2 000 zł dla osoby zarządzającej transportem, za granicą kary mogą być znacznie wyższe. W tej chwili koszt wymiany tachografu na nowy oscyluje w granicach 5000 zł – reasumując: taniej wychodzi wymienić tachograf niż zapłacić mandat.

Warto również pamiętać, że wszystkie służby inspekcyjne w 2024 r. zostaną doposażone w urządzenia pozwalające na zdalny odczyt tachografów poprzez technologię DSRC, a od początku 2025 r. wszystkie nowe tachografy w przewozach międzynarodowych będą już wysyłać te dane a więc weryfikacja, który pojazd nie ma odpowiedniego tachografu będzie bardzo prosta.

WYMIANA TACHOGRAFU – CZY WARTO ZWLEKAĆ ?

Odpowiedź może być tylko jedna- nie warto!

Wielu przewoźników żyje jeszcze w złudnym przekonaniu, że do końca roku zostało dużo czasu i może przepisy ulegną zmianie i nie trzeba będzie inwestować w wymianę tachografów. Tak się jednak nie stanie.

Ministerstwo Infrastruktury, w piśmie z dn. 18.03.2024 r. w sprawie obowiązku wymiany tachografów w międzynarodowych przewozach drogowych wykonywanych na terytorium Unii Europejskiej, zachęca by przewoźnicy jak najszybciej rozpoczęli proces wymiany tachografów w swoich taborach.

WYMIANA TACHOGRAFÓW - DOBRZE TO ZAPLANUJ !

W tej chwili urządzenia są dostępne na rynku w dużej ilości a warsztaty uprawnione do wymiany tachografów również nie są nadmiernie obłożone pracą, dlatego warto pomyśleć o wymianie już dziś.

Doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważny w transporcie jest czas. Dobrze prosperująca firma nie może sobie pozwolić na przestoje i niepotrzebne wydatki a dobre planowanie pozwoli uniknąć obu tych problemów.

Przewidujemy, że im bliżej daty granicznej obowiązkowej wymiany tym ceny samych urządzeń i ich montażu pójdą w górę. Mogą pojawić się braki magazynowe a i umówienie się na dogodny termin wymiany może być bardzo trudne.

WYMIANA TACHOGRAFÓW – POŁĄCZ TO Z OKRESOWĄ KALIBRACJĄ

Świetnym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy jest wymiana tachografu podczas okresowej kalibracji. Jeśli zbliża się termin kalibracji tachografu w Twoim pojeździe umów się od razu na wymianę! Po wymianie tachograf i tak trzeba skalibrować – więc jeśli wymianę odłożysz w czasie- za kalibrację zapłacisz dwa razy.

WYMIANA TACHOGRAFÓW Z TACHO-KONTROL

Wymiana tachografu z Tacho-Kontrol to doskonały wybór! Jesteśmy autoryzowany warsztatem partnerskim VDO! Pomożemy Ci stworzyć harmonogram wymiany tachografów, usługę wykonamy maksymalnie w ciągu trzech godzin, profesjonalnie przygotujemy Twój pojazd do jazdy!

Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie i oferuje usługi najwyższej jakości. Zapewniamy szybką i profesjonalną instalację, kalibrację, wymianę i serwis tachografów.

Nasz zespół rzetelnie dokona wymiany tachografu w każdym pojeździe, korzystając z nowoczesnego sprzętu i bogatego doświadczenia. Twój pojazd zaraz po instalacji nowego urządzenia będzie gotowy do jazdy po wszystkich drogach!

Jeśli potrzebujesz montażu i serwisu tachografów zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zadzwoń, napisz lub umów się na spotkanie w jednym z naszych punktów!