Licencje Transportowe: Rodzaje i sposób uzyskania

Jeśli jesteś przedsiębiorcą świadczącym usługi transportowe, będziesz musiał uzyskać licencję na prowadzenie tej działalności gospodarczej. Licencja transportowa jest podstawowym dokumentem dla każdej firmy świadczącej usługi transportowe, takie jak przewóz osób lub towarów. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak uzyskać licencję transportową, kto musi ją mieć i jakie wymagania musisz spełnić.

RODZAJE LICENCJI PRZEWOZOWYCH

LICENCJA KRAJOWA

Licencja krajowa, jest powszechnym określeniem zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wymaganego do wykonywania przewozów na terenie kraju. Licencja ta jest jednym z niezbędnych dokumentów dla firm ubiegających się o zezwolenie na transport międzynarodowy (międzynarodowa licencja transportowa). Wymogi uzyskania licencji transportowej określa Ustawa o transporcie drogowym z 2013 roku oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1072/2009.

KTO POTRZEBUJE LICENCJI NA PRZEWOZY KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE?

Krajowa licencja przewozowa jest obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wykonują zarobkowy przewóz rzeczy pojazdami o masie powyżej 3,5 tony lub przewóz osób autobusami. Jednak przedsiębiorcy transportowi, którzy wykonują swoje usługi wyłącznie pojazdami o masie całkowitej poniżej 3,5 tony lub przewożą towary na użytek własny, np. przewożąc towary między oddziałami własnej firmy, nie potrzebują licencji przewozowej.

Licencja na transport międzynarodowy jest wymagana dla firm, które chcą świadczyć międzynarodowe usługi transportowe dla towarów lub pasażerów. Do uzyskania tej licencji wymagane jest co najmniej trzyletnie doświadczenie w przewozach krajowych, krajowa licencja przewozowa oraz certyfikat kompetencji zawodowych. Przedsiębiorca musi także spełniać wymóg dobrej reputacji, odpowiednie zabezpieczenie finansowe oraz siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Dokumenty potwierdzające dobrą sytuację prawną i finansową firmy należy złożyć wraz z wnioskiem o wydanie licencji na transport międzynarodowy.

Należy pamiętać, że od 21 maja 2022 roku obowiązek posiadania licencji transportowej mają również firmy wykonujące międzynarodowe przewozy towarów tzw. busami czyli pojazdami o DMC od 2,5 do 3,5 t.

JAK UZYSKAĆ ​​LICENCJĘ NA TRANSPORT?

Aby uzyskać licencję transportową należy złożyć wniosek do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub przez Internet. Wskaż we wniosku, o jaką licencję się ubiegasz, i przedstaw niezbędne dokumenty uzupełniające. Licencja transportowa to kluczowy dokument dla każdej firmy działającej w branży usług transportowych, dlatego przed złożeniem wniosku upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania.

TACHO KONTROL - LICENCJE TRANSPORTOWE

Chcesz uzyskać lub odnowić licencję transportową? Zapoznaj się z nasza ofertą !

Dzieląc się naszym wieloletnim doświadczeniem pomagamy w uzyskaniu licencji transportowych w transporcie krajowym i międzynarodowym.

Dodatkowo nasza oferta to:

  • Kompleksowa obsługa przewoźnika w procesie uzyskania lub odnowienia licencji
  • Doradztwo w kwestiach związanych z uzyskaniem licencji transportowych
  • Pomoc w wypełnieniu dokumentów
  • Wsparcie w uzyskaniu niezbędnego zabezpieczenia finansowego

Zapraszamy do współpracy!

Nie zwlekaj